موقعیت:
 تهران، کاخ سعدآباد

کتابخانه مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد واقع در مجاورت درب ورودی میدان دربند این مجموعه، دارای منابع غنی با عناوین مختلف فرهنگی، هنری، تاریخی، صنایع دستی، باستان شناسی، ادبیات و... می باشد.تاسیس:
 1388
موقعیت:
 ایران، تهران، سعادت‌آباد

از سالهای بسیار دور علاقه‌های فردی دکتر صادق محفوظی (مدیر مرکز دائرهالمعارف انسان‌شناسی) به جمع‌آوری و تحقیق در نسخه‌های خطی، مجموعه‌ی شخصی بسیار نفیسی شد که رفته‌رفته به یکی از موزه‌های گران‌سنگ و منحصربه‌فرد در خاور‌میانه بدل شد. با اینکه جملگی ...تاسیس:
 1970
موقعیت:
 انگلستان، لندن

از سال 1970، ناصر خلیلی هشت مجموعه از بهترین و جامع‌‌ترین آثار هنری جهان را گرد آورده است که در مجموع 35000 اثر را در بر می‌گیرند؛ از آن جمله است مجموعۀ هنر اسلامی. این مجموعه‌ها در بیش از 100 کتاب، از جمله کاتالوگ‌های نمایشگاهی، معرفی می‌شوند که از این میان تا کنون ...مجموعه شخصی استمجموعه شخصی استتاسیس:
 1344
موقعیت:
 ایران، قم، خیابان ارم

این کتابخانه باهزینه شخصی آیت الله مرعشی نجفی از مراجع تقلید شیعه در سال ۱۳۴۴ بنیان گذاشته شد و در سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۶۷ توسعه یافت. گفته می‌شود این کتابخانه از لحاظ کیفیت نسخه‌های نفیس و کهن خطی اسلامی به عنوان بزرگترین کتابخانه در کشور ایران و سومین کتابخانه جهان و ...تاسیس:
 1328
موقعیت:
 ایران، تهران، ضلع جنوب‌شرقی میدان بهارستان

کتابخانۀ شمارۀ دو مجلس، که در حال حاضر به «کتابخانهٔ ایران‌شناسی» نیز معروف است، در پی تاسیس مجلس سنا در ۲۰ بهمن ۱۳۲۸، به ابتکار و علاقه‌مندی سید حسن تقی‌زاده رئیس وقت این مجلس، به‌طور موقت در کنار مجلس شورای ملی واقع در میدان بهارستان، در دو اتاق کوچک، با ...تاسیس:
 1304
موقعیت:
 ایران، تهران، ضلع جنوب‌شرقی میدان بهارستان

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی یا کتابخانهٔ مجلس طی نزدیک به یک قرن، یکی از کتابخانه‌های مهم و مطرح ایران بوده و اهمیت آن به دلیل گنجینه‌های ارزشمندی است که در بخش‌های خطی، موزه، اسناد و منابع چاپی دارد. در حال حاضر بیش از ۵۷۰ هزار کتاب چاپی، ۲۸ هزار ...تاسیس:
 1313
موقعیت:
 ایران، تهران، خیابان شهید مطهری، نبش خیابان شهید مفتح، دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران

کتابخانه دانشکده الهیات و معارف اسلامی تحت عنوان کتابخانه استاد شهید مطهری، یکی از کتابخانه های غنی دانشگاه تهران است که همزمان با تاسیس دانشکده در سال 1313 دایر گردید و به مرور زمان با خریداری یا اهدای کتب جدید به صورت کتابخانه ای نسبتاً مجهز در آمده که در حال حاضر دارای ...تاسیس:
 1350
موقعیت:
 ایران، تهران، میدان انقلاب، خیابان انقلاب، پردیس مرکزی دانشگاه تهران

کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بزرگترین کتابخانۀ دانشگاهی ایران است و مجموعه‌ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‌های مختلف علوم و فنون و ادب را در برمی‌گیرد. هسته اصلی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در سال 1328 ، با مجموعۀ اهدایی سید محمد مشکوه، استاد ...تاسیس:
 1315
موقعیت:
 ایران، شیراز، خیابان زند، باغ نظر

موزه پارس موزه‌ای است واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌گردد. این موزه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است. آرامگاه کریم خان زند که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد. موزه پارس به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس ...تاسیس:
 988
موقعیت:
 ایران، تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

کتابخانه و گنجینه نسخ خطی میراث جهانی کاخ گلستان در اوایل قرن 13هجری قمری در کاخ گلستان با همت فتحعلی شاه قاجار تاسیس شد و به نام کتابخانه شاهنشاهی موسوم شد. بعد از فوت محمدشاه قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه یعنی در اوایل نیمه دوم قرن 13 هجری قمری این کتابخانه به نام ...موقعیت:
 آمل

شیخ ابوالعباس قصاب آملی، یکی از نوابغ عرفان شمال ایران در قرن چهارم هجری است که حکمت ایران باستان در اقوال او انعکاس یافته است. با اینکه نام، سرا و خانقاه شیخ در قرن چهارم، شهرتی یافته بود، از ابوالعباس قصاب در کتابهای عرفانی، بسیار اندک و پراکنده نام برده شده که شناخت و ...تاسیس:
 2008
موقعیت:
 قطر، دوحه

موزه هنر اسلامی دوحه یکی از شاهکارهای معماری در کرانه خلیج‌ فارس است. این موزه در کشور قطر واقع شده است و بسیاری از آثار اسلامی را در خود جای داده است. موزه هنر اسلامی در دوحه (به عربی: متحف الفن الاسلامی فی الدوحه)‏ تاسیس ۲۰۰۸، نام یک موزه هنر از دوران ...تاسیس:
 ۱۵ دی ۱۳۱۰ تاریخ ثبت ملی
موقعیت:
 اردبیل، خیابان شیخ صفی الدین اردبیلی، عالی قاپو

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی واقع در اردبیل و از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌باشد. سابقه بخش‌هایی از این بنا به دوره خود شیخ صفی الدین و سابقه بخش‌هایی از آن به زمان ...تاسیس:
 1461
موقعیت:
 فرانسه، پاریس

کتابخانه ملی فرانسه در شهر پاریس واقع شده است. این کتابخانه مخزن ملی تمام نشریاتی است که در فرانسه منتشر می شود. این مرکز همچنین مجموعه های تاریخی گسترده ای را در خود جای داده است.تاسیس:
 1314
موقعیت:
 ایران، قم، آستان مقدس حضرت معصومه

موزه آستانه مقدسه یکی از قدیمی ترین موزه‌های کشور به شمار می‌رود که در آبان ماه سال ۱۳۱۴ شمسی در محوطه داخلی حرم مطهر و محل فعلی مسجد شهید مطهری تاسیس شد. بخش گنجینه قرآن‌های خطی موزه به لحاظ تعداد آثار و برخورداری از شیوه‌های ممتاز هنر کتاب آرایی مانند تذهیب، تجلید، ...


تاسیس:
 1278
موقعیت:
 ایران، تهران، سردر باغ ملی

کتابخانه و موزه ملّی مَلِک مشهور به کتابخانه ملک، از کتابخانه‌های مشهور در تهران است. این کتابخانه در سال ۱۲۷۸ش در مشهد به‌دست حاج حسین‌آقا ملک تاسیس شد و پس از مدتی به تهران منتقل شد. مجموعه کتابخانه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که نسخ خطی و آثار چاپی، بخش عمده آن ...تاسیس:
 1324
موقعیت:
 ایران، مشهد، حرم مطهر رضوی، صحن کوثر، ضلع شرقی

موزه‌ آستان قدس رضوی از پیشینه پایداری به قدمت مضجع شریف و تابناک امام هشتم علیه‌السلام برخوردار است. هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در آستان ملکوتی امام رضا (ع)، نمایش آثار قدیمی حرم مطهر و اماکن متبرکه و همچنین نمونه‌هایی از آثار نفیسی است که طی زمان توسط ...تاسیس:
 1384
موقعیت:
 ایران، مشهد، بوستان کوهسنگی

کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با هدف ایجاد یک مرکز واحد اطلاع رسانی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی شد. اطلاعات موجود در این مرکز در دو بخش کتابخانه و مرکز اسناد نگهداری می شوند.


فرهنگستان علوم برلین-برندنبورگ
جمهوری فدرال آلمان، پتسدام، کد پستی ۱۴۴۶۷
تلفن: ۰۰۴۹۰۳۳۱۲۷۹۶۱۰۰